Óbudai BMX Sportegyesület

BMX kerékpárosok egyesülete

 

AZ ÓBUDAI BMX SPORTEGYESÜLET

 ALAPSZABÁLYA

Tartalom:

I. Általános rendelkezések........................................................................................................ 1

II. A sportegyesület célja és feladatai:..................................................................................... 1

III. A sportegyesület tagsága.................................................................................................... 2

IV. A sportegyesület szervezete............................................................................................... 4

V. Fegyelmi eljárás.................................................................................................................. 7

VI. A sportegyesület vagyona és gazdálkodása....................................................................... 7

VII. A sportegyesület megszűnése........................................................................................... 8

VIII. Vegyes és záró rendelkezések.......................................................................................... 9

 

I. Általános rendelkezések

I.1. A sportegyesület neve:

Óbudai BMX Sportegyesület

I.2.  Rövidített név:

Óbudai BMX SE

I.3. A sportegyesület székhelye:

1032 Budapest, Bécsi út 229. 4/23.

 

Levelezési cím: 2097 Pilisborosjenő, Panoráma u. 7.

I.4. A sportegyesület alapításának dátuma:

2010. július 10.

 

II. A sportegyesület célja és feladatai:

 

II. 1. A sportegyesület célja:

Az óbudai és budapesti valamint Budapest környéki elsősorban gyermekek és fiatalok , valamint a BMX sportolni vágyó felnőtt helyi lakosok, családok számára megteremteni és segítséget nyújtani az amatőr vagy profi sportolás gyakorlására. Ezen belül kiemelt célként kezelve a BMX kerékpározás népszerűsítését valamennyi korosztályban. Az amatőr sportolás révén az egészség és a jó erőnlét fenntartásának ápolása, az egészséges életmódra nevelés, a gyermekek és fiatalok szabadidejének hasznos eltöltésének megismertetése és megszerettetése.

II. 2. A sportegyesület feladatai:

à    Az amatőr sportoláshoz szükséges eszközök beszerzése, karbantartása, tárolása és pótlása.

à    A fenti célokat szolgáló sportlétesítmény, közösségi, valamint kulturális létesítmény létrehozása, karbantartása, fenntartása.

à    Rendszeres egyéni és csoportos edzések, túrák, táborok szervezésével a tagok számára a szabadidő hasznos eltöltésének lehetővé tétele.

à    A tagok számára képzési lehetőségek biztosítása az amatőr BMX kerékpározás különböző szakágaiban.

à    Kapcsolat keresés és kiépítés a BMX parkok üzemeltetőivel, hogy kedvező feltételek teremtődjenek a tagok gyakorlásához.

à    Tagjaink támogatása a különböző versenyeken, bemutatkozási lehetőségek alkalmával (Nevezési díj, utazási költség átvállalása.)

à    Kiemelten sportoló tagjaink támogatása szponzori szerződések megszerzése kapcsán.

à    Tartós kapcsolat keresése, kiépítése külföldi szervezetekkel, egymás szűkebb és tágabb környezetének, természeti értékeinek megismerésére és megismertetésére.

A sportegyesület feladatainak ellátására létesítményeket, intézményeket hozhat létre és tarthat fenn, valamint gazdasági - vállalkozási tevékenységet folytathat, továbbá ilyen célból részt vehet más társadalmi szervezetek, illetőleg gazdasági társaságok létrehozásában, működésében. A sportegyesület az e tevékenységekből származó nyereségét céljainak magvalósítására, illetve feladatainak fejlesztésére fordítja.

III. A sportegyesület tagsága

III.1. A tagság fajtái:

III.1.1. Alapító tagság:

A sportegyesületet a fenti célok megvalósítása érdekében az  alapító természetes személyek hozták létre.

Alapító természetes tag az a természetes személy, aki az alakuló közgyűlésen részt vesz, a sportegyesület céljaival egyetért, az alapszabályt elfogadja, és ezt az ott készült jegyzőkönyv aláírásával igazolja.

 

III.1.2. Rendes tagság:

A sportegyesület tagja lehet bármely nagykorú természetes személy, aki a sportegyesület céljait és az alapszabályt elfogadja, valamint belépési nyilatkozatában vállalja a tagsággal együtt járó jogokat és kötelezettségeket.  A sportegyesületnek nem magyar állampolgár is tagja lehet.

III.1.3. Pártoló tagság:

A sportegyesület pártoló tagja lehet az a magyar és külföldi természetes személy, jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki/amely a sportegyesület céljaival egyetért és azt anyagilag támogatni kívánja. A 18.életévét be nem töltött személy pártoló tag lehet. A kiskorú pártoló tag jogviszonya a nagykorúság elérésével jogcselekmény nélkül rendes tagsági jogviszonnyá válik. A kiskorú - a rendes tagság elnyerésekor - nyilatkozhat azonban úgy, hogy nem kíván a sportegyesület rendes tagjává válni. Pártoló tagság adományozásáról, a pártoló tag felajánlásainak elfogadásáról az elnökség dönt.

III.1.4. Tiszteletbeli tagság:

Az elnökség a sportegyesület tiszteletbeli tagjának választhatja azt a természetes személyt, aki elfogadja az alapszabályt, anyagilag nem támogatja a sportegyesületet, és őt az elnökség valamilyen oknál fogva a tiszteletbeli tagságra érdemesnek tartja.

 

A sportegyesületi rendes, pártoló és tiszteletbeli tagok felvétele az elnökség hatáskörébe tartozik.

 

III.2. A tagság megszűnése:

a)  A tagság megszűnik:

·     önkéntes kilépéssel,

·     a tag halálával,

·     jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet (pártoló tag) jogutód nélküli megszűnésével,

·     törléssel,

·     a tag kizárásával

b)  Kilépési szándékát a tag köteles az elnökségnek bejelenteni.

c)  Törölni kell azt a tagot, aki tagságát megerősíteni nem kívánja, illetve aki egy évet meghaladó tagdíjhátralékkal rendelkezik.

d)  Tagot kizárni csak fegyelmi határozattal lehet.  A tag törléséről és kizárásáról az elnök javaslata alapján az elnökség dönt. A határozat ellen a tag a sportegyesület közgyűléséhez fellebbezéssel élhet a kizárásról szóló írásbeli határozat kézhezvételét követő 30 napon belül. Fellebbezés esetén a soron következő közgyűlésen a tag kizárásának kimondásához a közgyűlésen a megjelentek kétharmadának igenlő szavazata és a jogi személy alapító tagok képviselőinek többségi hozzájárulása szükséges.

III.3. A tagok jogai:

III.3.1. Az alapító tagok jogai

A sportegyesület fentiekben leirt céljainak hosszú távú, tartós megvalósítása érdekében az jogi személy alapító tagok (azaz alapító szervezetek) jogai az alábbiakban kerülnek meghatározásra. Az alapító szervezetek mindenkori vezetőik által megbízott 2-2 képviselőik útján érvényesítik alapító jogaikat. Összes képviselőik többségének (több mint 50 százalékának) hozzájárulása szükséges:

a)  az alapszabály módosításához

b)  a szervezeti és működési szabályzat elfogadásához és módosításához

c)  az éves költségvetés és beszámoló elfogadásához

d)  sportegyesületi tisztség, elnökségi tagság vállaláshoz, visszahíváshoz

e)  sportegyesületi tagság kizáráshoz, ha a kizárt tag fellebbezéssel fordul a közgyűléshez

f)   a sportegyesület feloszlásának, más egyesülettel való egyesülésének kimondásához, feloszlás esetén a sportegyesület vagyonának megosztásáról

g)  a sportegyesület vagyonának vállalkozási célú befektetéséről való döntéshez

Az alapító természetes tagok jogai megegyeznek a rendes tagok jogaival.

III.3.2. A rendes tagok jogai

Bármely természetes személy

a)  igénybe veheti a sportegyesület szolgáltatásait, használhatja létesítményeit, felszereléseit a működési szabályzat előírásainak megfelelően

b)  részt vehet a sportegyesület rendezvényein

c)  választhat és választható a sportegyesület tisztségeire, feltéve, hogy nem áll közügyektől eltiltó jogerős bírói ítélet alatt,

d)  szavazati joggal részt vehet a sportegyesület közgyűlésén,

e)  a sportegyesület testületi ülésein korlátozás nélkül részt vehet, itt véleményt nyilváníthat és javaslatokat tehet.

III.3.3. A pártoló és a tiszteletbeli tagok jogai

a)  igénybe veheti a sportegyesület szolgáltatásait, használhatja létesítményeit, felszereléseit a működési szabályzat előírásainak megfelelően

b)  részt vehet a sportegyesület közgyűlésén tanácskozási, felszólalási, észrevételezési, javaslattételi joggal.

III.4. A tagok kötelezettségei

III.4.1. Az alapító tagok kötelezettségei

A sportegyesület célkitűzéseinek megvalósítására törekvés, annak erkölcsi támogatása, ha lehetőségei engedi, úgy anyagi támogatása is.

A jogi személy alapító tagok kötelesek szervezetenként 2 fős képviseletről gondoskodni, ezen képviselők kötelesek részt venni a közgyűlésen, valamint az elnökség munkáját segíteni.

Rendszeres anyagi támogatásra az jogi személy alapító tagok nem kötelesek, a sportegyesület tevékenysége iránt anyagi felelősséggel nem tartoznak.

Az  alapító természetes tagok kötelezettségei megegyeznek a rendes tagok kötelezettségeivel.

 

III.4.2. A rendes tagok kötelezettségei

A sportegyesületi alapszabály, szervezeti és működési szabályzat betartása.

A sportegyesületet célkitűzései megvalósításában segíteni, a közös munkában - lehetőségeihez mérten - közreműködni. A sportegyesülethez méltó magatartást tanúsítani.

 A tagsági díjat fizetni. Ennek összegét, fizetési határidejét az elnökség határozza meg a működési szabályzatban. A tagdíjfizetés 1 éves elmaradása automatikusan megszünteti a tagsági viszonyt.

 A sportegyesület vagyonát, felszereléseit, létesítményeit megóvni és védeni. Károkozás bekövetkezte, vagy ennek veszélye esetén az elnökségnek azt mielőbb és önként jelezni.

 Ha a tag a sportegyesület célkitűzéseit, alapszabályát, szervezeti és működési szabályzatát durván megsérti, a tagot az elnökség kizárhatja.

III.4.3. A pártoló tagok kötelességei

A sportegyesületi alapszabály, szervezeti és működési szabályzat betartása.

A sportegyesületi pártoló tagsági díj évenkénti befizetése vagy a sportegyesülettel kötött külön megállapodásban vállalt támogatás biztosítása.

A III.1.3.A., alatti kiskorúság miatt pártoló tag a rendes taggal egyező mértékű - az elnökség által a működési szabályzatban (ld.III.4.2.pont) megállapított - tagdíjat köteles fizetni. A tagdíjfizetés l éves elmaradás a III.4.2.pont alatti következményt vonja maga után.

III.4.4. A tiszteletbeli tagok kötelességei

Erkölcsileg támogatni a sportegyesületet és elősegíteni annak tevékenységét.

IV. A sportegyesület szervezete

IV.1 A sportegyesület közgyűlése:

A/    A közgyűlés a sportegyesület legfőbb döntéshozó fóruma. A III.3.1.pont alatt részletezett kérdésekben történő döntéshozatalhoz a jogi személy alapító tagok összes képviselői többségének (több, mint 50 százalékának) hozzájárulása szükséges. A közgyűlés döntései az általa választott tisztségviselőkre nézve kötelező érvényűek.

B/     A közgyűlést az elnökség szükség szerint, de évente legalább egyszer köteles összehívni. Az elnökség a közgyűlést abban az esetben is köteles összehívni ha ezt a tagok egyharmada vagy az Ellenőrző Bizottság az ok és a cél megjelölésével, írásban kéri. A közgyűlést ez esetben a kérelem benyújtását követő 2 hónapon belülre össze kell hívni.

C/     A közgyűlés határozatképes, ha a sportegyesület tagjainak legalább fele plusz egy fő jelen van. Minden alapító és rendes tag egy szavazattal rendelkezik. A határozatképtelenség miatt meghiúsult közgyűlést az elnökség köteles legkésőbb 30 napon belülre ismét összehívni. Ez utóbbi gyűlés az eredetileg napirenden szerepelt kérdésekben a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes.

D/    A közgyűlés az alapító és a rendes tagok szavazatainak egyszerű többségével hozza meg határozatait. A jelenlevők kétharmadának szavazata szükséges az alapszabály módosítás



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 6
Heti: 12
Havi: 7
Össz.: 10 720

Látogatottság növelés
Oldal: Alapszabály
Óbudai BMX Sportegyesület - © 2008 - 2024 - obudabmxse.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »